10 порад початківцю фрилансеру

Мене час від часу просять поділитися порадами, наставити на шлях істинний і все таке (і це не дивлячись на те, що я не зважаю дуже вже крутим копірайтером і сам не вважаю себе таким). Тому я вирішив написати 10 порад початківцю фрилансеру.

Ось і вони.

1. Вивчайте українську мову

Для копірайтера українська мова – це основний інструмент у роботі, для будь-якого іншого поважаючого себе людину – важлива частина повсякденного життя. Українська мова важливо знати на якомога кращому рівні, дуже важливо грамотно писати і говорити на ньому.

90% знайомих мені людей не можуть похвалитися абсолютною грамотністю, а ті 10% що можуть, вигідно відрізняються на загальному тлі.

2. Вивчайте англійську мову

Без англійської мови зараз жити зовсім неможливо. Готуйтеся до того, що більшу частину дійсно корисної інформації про навколишній світ і свою професію ви будете отримувати на англійській мові.

Англійська – це не найлегший мова в світі, його важко, довго і дорого вивчати до прийнятного рівня. Однак вам доведеться робити це, якщо ви хочете вибратися з пісочниці. Якби я хотів перерахувати на пальцях випадки, коли знання англійської серйозно виручало мене, мені довелося б ставати триметрової стоногою.

3. Удосконалюйтеся вліво і вправо

Внесіть в коло своєї пильної уваги все, що відноситься до сфер, близько пов’язаним з вашою роботою. Наприклад, я вважаю, що копірайтинг – це щось середнє між маркетингом та дизайном, тому я активно вивчаю і те, і інше.

Коли копірайтер спотикається, почувши слова зринаючі підказки або лід, коли верстальщик не може поправити піксель в макеті, коли дизайнер пропонує викинути слово з тексту, тому що у нього там щось не влазить – це означає, що таким людям не місце у професії.

Вузький спеціаліст – це добре. Вузьколобий спеціаліст – це сумне видовище.

4. Налаштуйте мережу контактів

Нетворкінг – одне з найбільш корисних якостей фрілансера. Наш матеріальний достаток пов’язаний з постійною наявністю замовлень і, як наслідок, з широким і активним колом замовників. Тримайтеся за кожного нового замовника, працюйте над базою всіх ваших роботодавців, спілкуйтеся з ними, дружите (але розділяйте дружбу та роботу).

Моя статистика говорить про те, що закон Парето діє і в сфері фрілансерських нетворкінгу – 20% постійних замовників дають 80% всієї роботи.

5. Спілкуйтеся зі співтовариством

Професійні ревнощі – погана якість. Кожному початківцю фрілансеру я радив би в першу чергу почати читати блоги своїх старших товаришів по професії, а в кращому випадку – познайомитися з ними особисто.

Професійне співтовариство – це найпотужніший джерело знань. Випивши з нього, ви відразу отримаєте левел-ап, а то й не один. А ще я не пам’ятаю випадку, коли питання у справі, заданий «старшому», залишався б без відповіді.

6. Заведіть блог

Професійний блог сприяє зростанню навичок краще, ніж будь-які там інститути. Блог вчить писати у справі і вивчати те, про що пишеш. Блог вчить регулярності та вмінню зацікавлювати. А ще ніщо не працює на вашу популярність краще, ніж професійний блог – мій вже давно годує мене.

Так, спочатку буде важко – вас буде читати три людини (разом з вами). Пройде місяць, рік, читачі будуть приростати по одному, а разом з ними буде рости ваша впевненість в собі, почне розширюватися галузь знань, стануть вдосконалюватися професійні навички.

Не знаєте, про що писати? Почніть вивчати щось самі і паралельно вчите цьому свою аудиторію. Це називається принципом «Навчаючись – навчаю» Приміром, мені завжди подобалися марки. Я поставив собі за мету раз на тиждень писати про щось нове, пов’язаному з марками, в цей блог. Минуло два місяці і моїх знань про філателії капітально додалося, а заодно і блог став цікавіше.

7. Майте хобі

Завжди співчуваю людям, які не роблять нічого безкоштовно і поважаю тих, хто створюють щось для інших, не вимагаючи за це оплати. Олексій Черенкевіч на роботі верстає сайти, а у вільний час розвиває дуже цікавий проект «П’ять шотів». Федір Сумкін днем ​​малює круті ілюстрації, а ввечері вдихає життя в «Ілюстровану Россiю”. І таких людей навколо – сотні (а повинні бути тисячі і мільйони).

Робіть світ кращим, робіть це безкоштовно. Намалюйте логотипи своїм друзям, створіть маленький сайт в подарунок своїй колишній школі, напишіть статтю в вільний. Pdf-журнал. Не обов’язково відразу мутити круті коммюніті або писати операційні системи. Озирніться: стільки речей навколо ненав’язливо чекають вашої участі.

8. Читайте як можна більше

Прочитав одну книгу – убив дерево став розумнішим на 1%. Якщо читати по книзі на тиждень, то подвоїти свій рівень інтелектуального розвитку можна всього лише за пару років.

Я не вірю в те, що люди від народження стають крутими копірайтерами, дизайнерами, програмістами і менеджерами. Такими їх роблять досвід і знання, причому перше прямо залежить від другого. Чим більше ви читаєте, тим крутіше ви стаєте. Навіть швидкість мислення збільшується, серйозно.

А ще я не вірю в творчої людини, яка все робить круто нібито немов само собою, не вивчаючи свою сферу. Так не буває – за видимою легкістю і красою ховаються десятки прочитаних книг і сотні вивчених статей в інтернеті.

9. Робіть Досить Добре

Я побачив чимало виконавців, які ретельно лакували свою халтуру. Бачив я і тих, хто на прохання зрубати хату будували п’ятиповерхові кам’яні хороми. Вчіться робити Досить Добре – краще, ніж від вас чекають і трохи гірше абсолютної досконалості.

Будь-який текст можна шліфувати до нескінченності, в будь-якому дизайні можна ганяти пікселі, поки вони не вигорять на екрані, можна оптимізувати будь-який код роками. Ваше завдання – зробити справу Досить Добре і взятися за нову роботу. Роблячи недостатньо добре, ви втрачаєте свою репутацію, роблячи занадто добре, ви знецінюєте свою працю.

Російські золоті злитки на міжнародному ринку користуються підвищеною популярністю – іноземні банки стають в чергу за ними на роки вперед, незважаючи на те, що все золото у світі коштує однаково. Справа в тому, що чистота нашого золота – 99,99, а чистота світового – 99,95. У наших злитках трохи більше золота при тих же ціні і вазі. Проте нерозумно було б продавати під виглядом жовтого металу підфарбовану мідь або пропонувати золото за ціною срібла.

10. Нічого не бійтеся

Фріланс схожий на зліт космічної ракети – відразу після старту ракета стоїть на столі, тремтячи і вивергаючи стовпи вогню з своїх сопел. Ракета спалює десятки літрів палива в секунду, але не рухається з місця. І ось, секунда за секундою, ракета починає набирати швидкість, ось вона вже летить все швидше і швидше, долаючи звукові бар’єри і звільняючись від пут гравітації.

Готуйтеся бути ракетою. Ніхто не знає, скільки тонн гасу вам доведеться спалити для того, щоб просто відірватися від землі.

Ваша сфера кишить конкурентами, однак роботи завжди більше, ніж тих, хто готовий її якісно зробити.

В вас попереду перші робочі завали і перші тижні без роботи і грошей, перші факапи і перші серйозні замовлення. Спочатку проблем і помилок у фрілансе більше, чим радощів і доходів від нього. Вам належить зібрати на собі шишок більше, ніж восени падає з найбільшої сосни в лісі.

За статистикою, з десяти ракет дев’ять так і не злітають або, злетівши, падають поруч з космодромом. Але зате ті, хто знайшли в собі сили перебороти перші труднощі, дуже скоро перетворюються на справжніх супергероїв.

Нічого не бійтеся, і тоді у вас все вийде.

Джерело http://ctrl-c-writer.ru/10-advices/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *