Уникайте новин

Тут і далі мій переклад статті Avoid News автора Rolf Dobelli. Якщо ви володієте англійською, то далі можна не читати. Просто пререходьте за  посиланню.
Ця стаття – антидот для новин. Вона довга, тому можливо у вас не вийде прочитати її швидко. Через масове споживання новин ми втратили здатність читати більше чотирьох сторінок за раз. Ця стаття покаже, як вирватися з пастки під назвою «новини», якщо ви ще не загрузли занадто глибоко.

http://mars.te.ua/vy-introvert/

Новини для розуму подібні цукру для тіла
Ми так добре поінформовані, але при цьому знаємо так мало. Чому? Тому що 200 років тому ми придумали отруйну форму знань – «новини». Прийшов час виявити згубні ефекти від новин і вжити заходів, щоб захистити себе від небезпеки.
За своєю суттю ми – печерні люди в костюмах і сукнях. Наші мізки оптимізовані для полювання і збирання, проживання в невеликих групах від 25 до 100 чоловік, виживання в умовах обмеженої кількості їжі та інформації. Сьогодні наші мізки і тіла живуть в світі, до якого вони зовсім не пристосовані. Це призводить до величезних ризиків і небезпечній поведінці.
За останні десятиліття найбільш щасливі з нас усвідомили небезпеку життя в умовах надлишку їжі (ожиріння, діабет) і почали міняти свої дієти. Але більшість навіть не уявляє, що новини для мозку – це як цукор для нашого тіла. Новини легко поглинати. Нас годують невеликими шматочками простий інформації, яка не стосується нашого життя і яка не вимагає розумових зусиль. Тому ми майже не відчуваємо насичення. На відміну від читання книг і довгих статей, які вимагають розумових зусиль, ми можемо поглинати нескінченну кількість яскравих новин. Таких же яскравих, як маленькі цукерки для нашого мозку.
Сьогодні ми досягли точки перевантаження інформацією так само, як ми дійшли до точки перевантаження їжею 20 років тому. Ми починаємо розуміти, що новини можуть бути токсичні. І робимо перші кроки до інформаційної дієті.
Це моя спроба прояснити небезпеки, які виходять від новин, і порекомендувати шляху боротьби з цими небезпеками. Я вже рік живу без новин, тому можу бачити і описувати результати цієї свободи: менше відволікання, більше часу, менше нервів, глибше думки, більше відкриттів. Це нелегко, але це того варто.
Далі наводяться причини, за якими варто відмовитися від новин.

Причина №1: Новини систематично вводять нас в оману
Новини не дають ніякого реального уявлення про світ. Наш мозок звертає увагу в першу чергу на візуальну, масштабну, сенсаційну, скандальну, гучну інформацію у вигляді історій. І мозок, в силу своєї обмеженості, не дуже-то помічає довгі, абстрактні, повільні і складні шматки знань.
Яскраві історії дуже корисні для виживання: «В окрузі з’явився тигр-людожер!». Це корисна інформація. Тому мозок і звик звертати на неї особливу увагу. ЗМІ використовують це когнітивне спотворення наскільки це можливо.
Що роблять телеканали і газети? Вони фокусуються на яскравому візуальному образі. Головне – картинка, навіть якщо вона приховує важливіші, але нудні речі. Так захоплюється нашу увагу, так працює бізнес-модель. Нашому мозку подобаються смачні історії, їх легко поглинати.
Розглянемо на прикладі: машина в’їжджає на міст, і міст руйнується. Про що говоритимуть у телевізорі? Про машину. Про водія. Про те, куди він їхав. Про те, який він був чоловік і скільки у нього було дітей. Але це все взагалі неважливо. А що важливо? Структурна цілісність мосту. Вада в конкретному мосту, який може привести до обвалення інших мостів. Ось який урок з цього варто винести. Яка різниця, яка була машина? Будь-яка машина могла обрушити міст, це міг бути сильний вітер або бродячий собака. Так чому телебачення загострює увагу на машині? Тому що це яскравий і драматичний образ, це особиста історія. А ще такі новини дешево виготовляти. Навіщо шукати якихось експертів по мостам та аналізувати опір матеріалів? Простіше взяти інтерв’ю у сусідки загиблого і зробити фото спотвореної машини.
В результаті старань медіа-службою, ми маємо в голові абсолютно неправильну карту ризиків:
– Тероризм переоцінений, хронічний стрес недооцінений;
– Банкрутство Lehman Brothers переоцінене, фінансова дисципліна недооцінена;
– Космонавти переоцінені, медсестри недооцінені;
– Брітні Спірс переоцінена, доповідь про зміни клімату недооцінений;
– Авіакатастрофи переоцінені, опірність до антибіотиків недооцінена.
Ми недостатньо раціональні, щоб чинити опір тиску сучасних медіа. І це дуже небезпечна річ, оскільки оцінка ризиків, яку ми отримуємо з новин, абсолютно відрізняється від справжніх ризиків, які нам загрожують.
Перегляд новин про авіакатастрофи змінить вашу оцінку ризиків, яким би розумним ви не були. Якщо ви думаєте, що зможете компенсувати це спотворення шляхом внутрішнього споглядання – ви помиляєтеся. Навіть банкіри і економісти, у яких є реальні стимули опиратися новинним загрозам, виявилися безпорадними.
Єдине рішення – повністю відрізати себе від споживання новин.

Причина №2: Новини неважливі
За минулий рік ви прочитали близько 10-ти тисяч новинних історій. Назвіть хоча б одну новину, яка дозволила зробити більш правильне рішення щодо важливого аспекту вашого життя, вашої кар’єри чи бізнесу. Чи могли ви прийняти таке рішення, отримуючи інформацію з інших джерел, не новинних?
Сенс в тому, що новини, які нам показують, не мають важливого значення щодо сил, які реально на нас впливають. У кращому випадку, новини розважають. Але в будь-якому випадку – вони не приносять користі.
Уявіть, як би дивно це не звучало, що ви знайшли корисну новина. Новина, яка істотно змінила ваше життя. Скільки непотрібної інформації доведеться переробити, щоб отримати цей цінний шматочок інформації? Ми не можемо визначити заздалегідь цінність кожної новини, тому змушені поглинати все підряд. Воно того варте? Навряд чи.
Кілька прикладів новин, які вплинули на сотні тисяч людей, але залишилися недооціненими.
У 1914 році новина про вбивство Франца Фердинанда повинна була затьмарити всі інші за своєю значимістю. Але це була лише одна з тисяч новин. Рядовий Швейк і рядовий репортер вважали це не більше ніж черговим політичним убивством. Вже точно не поворотною точкою в історії людства.
Перший інтернет браузер з’явився в 1995 році. Цей величезний крок для всього людства практично залишився без особливої ​​уваги преси.
Людям дуже складно визначати, що дійсно важливо. Набагато простіше визначати щось нове. У нас немає органів сприйняття важливості інформації. Важливість не визначається природним шляхом на відміну від новин. Важливе проти нового – це фундаментальна боротьба сучасної людини.
Новини наповнюють нас поглядами, які нерелевантні. Нерелевантні – значить неважливі особисто для нас. Те, що важливо – вирішувати нам. Не варто доручати це новинним каналам. Для новинних каналів важлива історія, яка продає мільйони копій. Дарфур, Періс Хілтон, аварія потягу в Китаї, який-небудь ідіотський світовий рекорд з поїдання 78 чизбургеров на годину. Ці обманні хитрощі лежать в самій основі медіабізнесу. Це підноситься як важливе, але на ділі – це всього лише новина.
ЗМІ хочуть, щоб ми повірили в те, що новини дають нам якесь конкурентна перевага перед іншими. І багато в це вірять. Ми нервуємо, коли нас відключають від новинного потоку. Ми боїмося пропустити щось важливе. Але насправді, споживання новин – це позбавлення себе конкурентних переваг. Чим менше новин ви будете споживати, тим більше у вас переваг перед іншими.
Боїтеся пропустити щось важливе? З мого досвіду, якщо трапляється дійсно щось важливе, ви почуєте про це, навіть якщо живете в інформаційній ізоляції. Друзі та колеги розкажуть вам про все, причому більш вірогідно, ніж новинні канали. Вони додадуть від себе в якості бонусу метаінформацію, оскільки вони знають ваші пріоритети, а ви знаєте їх склад розуму.
Висновок: ви дізнаєтеся набагато більше про важливі події та соціальні зрушення, читаючи спеціалізовані журнали, хороші книги або просто спілкуючись з людьми.

Причина №3: ​​Новини обмежують розуміння
Новини нічого не пояснюють. Новини – це маленькі бульбашки, які лопаються над поверхнею більш глибокого світу. Новинні агентства іноді пишаються тим, що коректно підносять факти. Але ці факти – це вторинний продукт більш глибоких причин. І новинні організації, і споживачі новин помиляються, коли думають, що сухі факти призводять до розуміння світу.
Самі по собі факти не так важливі, як нитки, що зв’язують їх. Насправді, нам потрібно розуміти процеси, що лежать в основі фактів. Зрозуміти, як все працює.
На жаль, далеко не всі новинні організації пояснюють реальні причини, оскільки процеси, які призводять до суттєвих соціальних, політичних і екологічних зрушень, практично невидимі. Вони складні, нелінійні і важкі для наших мізків. Чому новинним організаціям подобається легкий контент: скандали, анекдоти, історії про людей, картинки? Відповідь проста – цей контент дешевше виробляти. У свою чергу, важливі теми – це не просто історії, це сильні трансформують руху, що не привертають особливої ​​уваги журналістів.
Багато людей вірять в те, що чим більшою кількістю інформації вони володіють, тим кращі рішення вони можуть приймати. Новинні організації підтримують цю віру. Чорт забирай, це ж в їх інтересах! Але наблизить вас накопичення фактів до кращого розуміння світу? На жаль немає. Насправді, все якраз навпаки. Чим більше «маленьких фактів» ви споживаєте, тим менше розуміння картини в цілому.
Немає жодних свідчень того, що інфозалежні люди приймають кращі рішення. Вони точно не краще середньостатистичної людини. Якби більшу кількість інформації вело до грошового благополуччя, журналісти були б нагорі піраміди. Так що не в цьому справа. Ми не знаємо точно, що саме робить людей успішними, але вже точно не накопичення обривків новин.
Читання новин для розуміння світу – це гірше, ніж не читати нічого взагалі. Краще повністю відмовитися від споживання новин. Краще читати книги і змістовні журнали замість ковтання сенсаційних заголовків.

Причина №4: Новини шкодять вашому здоров’ю
Новини постійно звертаються до нашої лімбічної системи. Панічні історії призводять до викиду глюкокортикоїдів (кортизолу). Це порушує роботу імунної системи і призводить до зростання гормонів. Простіше кажучи, тіло знаходиться в стані постійного стресу.
Високий рівень глюкокортикоїдів призводить до порушення травлення, пригнічення росту клітин, неврозів і схильності інфекціям. Споживачі новин ризикують власним здоров’ям. Інші побічні ефекти: страх, агресія, тунельний мислення і десенсибілізація.

Причина №5: Новини істотно посилюють когнітивні спотворення
Новини живлять всі когнітивні спотвореня – схильність до підтвердження своєї точки зору (confirmation bias). Ми автоматично відкидаємо ту інформацію, яка суперечить нашим більш раннім переконанням на користь тієї інформації, яка підкріплює ці переконання.
Як говорив Уоррен Баффет: «У чому люди дійсно хороші, так це в тому, щоб інтерпретувати будь-яку нову інформацію так, що попередні висновки залишаються недоторканими». Це і є схильність до підтвердження своєї точки зору. Споживання новин, особливо спеціалізованих, загострює цей недолік нашого мозку. В результаті ми ходимо в хмарі ніби як підтверджуючих даних, незважаючи на те, що наші теорії про будову світу можуть бути помилковими. Ми стаємо самовпевненими, беремо на себе дурні ризики і недооцінюємо можливості.
Новини живлять і ще одне спотворення – схильність вірити історіям (story bias). Наш мозок любить «складні» історії, навіть якщо вони не дуже співвідносяться з реальністю. А новинні організації тільки раді дати нам ці фейкові казки. Замість того, щоб повідомити про падіння (або збільшенні) ринку на 2%, телевізор говорить нам: «Ринок впав на 2% через Х». Цей «ікс» може бути прогнозом прибутку, страхом через євро, статистикою по зарплатах, рішенням влади, терористичною атакою в Мадриді, страйком метро в Нью-Йорку, рукостисканням двох президентів. Та чим завгодно насправді.
Це нагадує мені інститут. Мій підручник з історії визначав сім (не шість і не п’ять) причин Французької Революції. Справа в тому, що ми не знаємо точно, чому сталася революція. І чому вона трапилася в 1789 році. І ми не знаємо, чому ринок йде вгору або вниз. Занадто багато факторів впливають на рух. Ми не знаємо чому спалахують війни, як відбувається технологічний прорив або чому скаче ціна на нафту.
Будь-який журналіст, який пише «ринок виріс, тому що Х» або «компанія збанкрутувала через Y», є ідіотом. Звичайно, Х міг вплинути, але це до кінця не з’ясовано, а ще є інші впливи, які можуть бути куди більш істотними.
У більшості випадків новинні статті – це просто анекдоти і байки, в яких немає ніякої інформації для нормального аналізу. Я ситий по горло цим дешевим способом пояснення світу. Це не правильно. Це нераціонально. Це обман. І я відмовляюся засмічувати цим свою голову.

Причина №6: Новини гальмують розумовий процес
Мислення вимагає концентрації. Концентрація вимагає, щоб нас не турбували. Новини – це як вільні радикали, які заважають ясного мислення. Новини спеціально сконструйовані так, щоб відволікати вас. Вони як віруси, які крадуть нашу увагу. І зараз мова не про втрати часу, про це пізніше. Мова про нездатність думати ясно, тому що ви відкрилися для новинного потоку, який відволікає.
Є два типи пам’яті. Ємність довгострокової пам’яті практично нескінченна. Ємність короткостроковій вкрай обмежена – спробуйте-но повторити десять цифр телефону після одного прослуховування? Шлях від короткострокової до довгострокової пам’яті – це вузьке горлечко в нашому мозку, але все, що ви хочете зрозуміти, повинно пройти через нього. Якщо цей шлях перегороджений, ніщо не пройде. Новини знижують концентрацію, а значить – послаблюють розуміння.
Мозку потрібен час на розігрів. Перехід в стан концентрації вимагає мінімум 10-ти хвилин читання. За менший час наш мозок обробляє інформацію вхолосту, ледь зберігаючи щось в пам’яті. Новини – це вітер, що обдуває наше обличчя. Згадайте для прикладу топ-10 новин місячної давності? Якщо вам важко щось згадати, то ви не самотні. Навіщо ж споживати інформацію, яка не підвищує обсяг знань?
Негативний ефект новин в інтернеті ще сильніше. У 2001 році два канадських вчених виявили, що розуміння контексту знижується в міру зростання кількості посилань в статті. Чому? Тому що кожен раз, коли ви бачите посилання, мозку потрібна мінімум хвилина на те, щоб вирішити, переходити по ній чи ні. Ці роздуми надають відволікаючий ефект.
Споживачі новин погані у визначенні важливості інформації, а споживачі онлайн-новин погані взагалі у всьому. Новини – це відволікаюча система. Вона привертає увагу лише для того, щоб потім запитати. На додаток до низького рівня глюкози в крові, новини – найбільша перешкода до ясного мислення.

Причина №7: Новини змінюють структуру вашого мозку
Новини працюють як наркотики. Новинний сюжет розвивається, і ми природно хочемо дізнатися, що буде далі. Чим більше таких сюжетів в голові, тим складніше стає встояти і ігнорувати це бажання. Чому новини настільки викликають  ЗАЛЕЖНІСЬ? Як тільки ви купуєте звичку перевіряти новини, вам хочеться перевіряти їх все частіше. Вашу увагу звернуто на швидко розвиваються сюжети, і ви відчуваєте спрагу отримати більше інформації про них.
Це пов’язано з механізмом тривалої потенциации (long-term potentiation) і системою винагород в нашому мозку. Зовсім вимагають більше наркотику, оскільки їм потрібна велика стимуляція для задоволення. Якщо ви звернете увагу на інші речі: на літературу, науку, історію, готування, догляд за собакою – на що завгодно, ви сфокусуйтеся на цьому. Так працює наш мозок. Раніше вчені думали, що щільні зв’язку з 100 мільйонів нейронів нашого мозку фіксуються, як тільки ми дорослішаємо. Зараз ми знаємо, що це не так. Мозок людини дуже пластичний. Нервові клітини постійно рвуть старі зв’язки і встановлюють нові.
Як тільки ми адаптуємося до нового культурного феномену, такому, як споживання новин, наш мозок змінюється. Адаптація до новин відбувається на біологічному рівні. Новини перепрограмують нас. Тобто наш мозок працює по-іншому, навіть коли ми не споживаємо новини. І це небезпечно.
Чим більше новин ми споживаємо, тим більше ми розвиваємо нейронні зв’язки, що відповідають за побіжний аналіз і багатозадачність. А хто в цей час за нас буде розвивати зв’язки відповідальні за вдумливе читання і сфокусоване мислення?
Більшість споживачів новин, навіть якщо вони раніше багато читали, втрачають здатність сприймати довгі статті і книги.

Після чотирьох-п’яти сторінок вони втомлюються, їх концентрація падає, зростає занепокоєння. Це відбувається не тому, що вони стають старше або у них не вистачає часу. Фізична структура їх мозку змінилася.
Цитую професора Michael Merzenich, піонера в нейропластичности: «Ми привчаємо наші мізки звертати увагу на дурниці». Вдумливе читання і глибоке мислення – по суті одне і те ж. Коли ви споживаєте новини, структура вашого мозку змінюється. Змінюється ваш спосіб мислення. Повернення здатності концентруватися і споглядати вимагає повної відмови від новин, ні більше ні менше.

Причина №8: Новини – це дорого
Новини забирають час і витрачають нашу продуктивність трьома шляхами.
По-перше, порахуйте час на споживання новин. Це час, які ви витрачаєте на читання, прослуховування або перегляд.
По-друге, додайте сюди час на перемикання уваги. Це час, який ви витрачаєте на те, щоб повернутися до справ, від яких новини вас відволікли. Вам потрібен час зібратися. Чим ви там займалися до цього? Кожен раз, коли ви відволікаєтеся на новини, переорієнтація фокусу вимагає більше часу.
По-третє, новини відволікають нас навіть після того, як ми «прожувати» все гарячі теми. Уривки тексту і яскраві картинки можуть виникати в нашій голові через години і навіть дні після прочитання новин, відволікаючи нас від розумового процесу.
Наприклад, ви читаєте газету 15 хвилин щоранку, дивіться новини 15 хвилин під час обіду і 15 хвилин перед сном. Додайте сюди по 5 хвилин, коли ви в офісі на те, щоб повернутися до справ. Разом, ви втрачаєте половину дня в тиждень. Половина дня – і заради чого?
У планетарному масштабі це гігантська втрата продуктивності.
Візьмемо для прикладу терористичну атаку в Мумбаї в 2008 році. Терористи вбили близько 200 осіб з метою льодову душу самореклами. Припустимо, мільярд чоловік витратив 1 годину свого уваги на перегляд новин в телевізорі і роздуми про трагедію. Це груба оцінка, але не число «зі стелі». В одній тільки Індії живе мільярд чоловік. Багато яких провели дні за телевізором, стежачи за драматичними подіями. Мільярд людей помножити на мільярд годин – це більше, ніж 100 тисяч років. Середня тривалість життя на сьогоднішній день – 66 років. Тобто приблизно 2000 життів було поглинуто споживанням новин. Це набагато більше кількості убитих людей. У деякому роді диктори новин стали мимовільними посібниками терористів.
Трагедія в Мумбаї мала хоча б якийсь вплив на світ. Порахуйте втрачені години під час смерті Майкла Джексона – ніякого змісту в репортажах і мільйони витрачених годин.
Інформація – це вже давно не дефіцитний товар. На відміну від уваги.

Причина №9: Новини знищують залежність між репутацією і досягненням
Репутація впливає на те, як люди взаємодіють в суспільстві. У нашому древньому минулому репутація людини безпосередньо залежала від його досягнень. Ви бачили як ваш одноплемінник вбив тигра голими руками і розповідаєте всім про те, який він сміливий.
З появою масового виробництва новин в суспільство проникла дивна концепція «слави». Слава оманлива, оскільки в загальному і цілому люди стають знаменитими за вчинки, які мало впливають на наше життя. Медіа дарує славу кінозірок і телеведучим за фактом – ні за що.
Новини знищують залежність між репутацією і досягненням. Ще гірше, що погана слава витісняє досягнення тих, чий внесок був більш істотним.

Причина №10: Новини пишуть журналісти
Хороший журналіст витрачає час на підготовку статті, перевіряє факти і намагається вникнути в суть речей. Але як і в будь-якій професії, в журналістиці досить некомпетентних і нечесних представників, у яких немає часу або здібностей до глибокого аналізу.
Ви можете не помітити різниці між бездоганним професійним звітом і зробленої наспіх за кількість знаків статтею, написаної корисливим журналістом. Все це виглядає як новини.
За моєю оцінкою, менше 10% статей справжні. Менше 1% статей досліджують що-небудь. І лише раз в 50 років журналісти відкривають Вотергейтський скандал. Багато журналістів роблять новини наспіх на основі інших новин, всім відомих фактів, поверхневого аналізу і всього чого завгодно, знайденого в інтернеті.
Журналісти копіюють один в одного шматки тексту, не намагаючись перевіряти і коригувати проміжні версії. Копіювання копій інших копій примножують вади і марність сюжетів. Чи варто це сміття того, щоб опинитися в вашій голові?

Причина №11: Факти помилкові іноді, прогнози – завжди
Іноді факти в новинах просто невірні. Зі зменшенням редакційних бюджетів в більшості видавництв факт-чекінг під загрозою зникнення.
Журнал The New Yorker знаменитий своїм факт-чекінгом. Кажуть, коли в статті згадується Емпайр Стейт Білдінг, хтось із відділу факт-чекінга зобов’язаний піти і візуально переконатися, що будівля стоїть на своєму місці. Не знаю, правда це чи ні, але зміст зрозумілий.
Сьогодні факт-чекер – це вимираючий вид в більшості новинних компаній. Багато новин включають в себе прогнози, але точне прогнозування в нашому складному світі не можливо. Все говорить про те, що прогнози журналістів, фінансових аналітиків, військових і технологічних експертів практично завжди помилкові. Так навіщо читати це сміття?
Передбачили чи газети Першу світову війну, Велику депресію, сексуальну революцію, розпад Радянського Союзу, поява інтернету, опірність антибіотикам, падіння народжуваності в Європі, збільшення кількості депресій? Можливо ви знайдете кілька точних прогнозів в море помилкових.
Неточні прогнози не тільки не приносять користі. Вони шкідливі. Ви можете збільшити точність прогнозів, відключивши новини і кидаючи замість цього кістки. Або, якщо ви готові до глибокого аналізу, читайте книги і шановні журнали, щоб зрозуміти, як працюють невидимі джерела, що впливають на світ.

Причина №12: Новини маніпулятивні
Еволюція подарувала нам відмінний детектор брехні при особистих зустрічах. Ми автоматично помічаємо спроби маніпулювання, звертаємо увагу на слова, жести або вираз обличчя, бачимо, що співрозмовник нервує або червоніє, помічаємо спітнілі долоні або відчуваємо запах тіла. Коли ми жили в невеликих групах, ми майже завжди знали бекграунд співрозмовника. Інформація завжди наводилася в супроводі додаткових метаданих.
У сучасному світі навіть уважному читачеві важко виявляти упереджені новини від зацікавлених осіб. Навіщо ж тоді, питається, нам це читати? Багато новинні сюжети містять в собі приховану рекламу (advertising bias), несуть прихований інтерес власників медіа-ресурсу (corporate bias), практично всі медіа повідомляють тільки те, про що говорять всі інші і уникають повідомляти про те, що може когось образити (mainstream bias ). PR-індустрія, за розмірами не поступається індустрії новин, є найкращим доказом того, що журналістами і новинними організаціями можна маніпулювати. Як мінімум, впливати на них. Корпорації, політики та інші організації не витрачали б на PR такі величезні гроші, якби він не працював.
Якщо можна маніпулювати навіть журналістами, у яких має бути вроджене скептичне ставлення до організаціям, то чому ви думаєте, що ви не схильні до цих хитрощів?
Візьміть для прикладу історію про медсестру Наїр (Nayirah). Наїра була п’ятнадцятирічної кувейткой, яка давала свідчення Конгресу США в ході підготовки війни в Кувейті в 1991 році. Вона заявляла, що була свідком вбивства малолітніх дітей іракськими солдатами. Практично всі новинні ЗМІ висвітлили цю історію. Громадськість була в люті, і це підштовхнуло Конгрес США до початку війни. У підсумку, показання Наїр, які представлялися всім достовірними, виявилися військовою пропагандою.
Журналісти формують загальну картину і сюжети для обговорення. Вони формують громадську порядку. Зачекайте-но, а ми хочемо, щоб журналісти формували громадську порядку? Мені здається, повістка, яка формується журналістами, – це неправильна демократія.

Причина №13: Новини роблять нас пасивними
Новини практично завжди присвячені сюжетам, на які ми не можемо вплинути. Це формує у читачів фаталистические погляди.
Порівняйте це з нашим древнім минулим. Еволюція привчила нас після отримання інформації діяти. Але щоденне повторення новин, з якими ми нічого не можемо вдіяти, робить нас пасивними. Це висмоктує нашу енергію. Це капає нам на мозок до тих пір, поки ми не почнемо бачити світ негативним, бездушним, саркастичним і фаталістичним.
Мозок під впливом масиву неоднозначною інформації, без можливості реагувати відповідає пасивністю і позицією жертви. Для цього навіть є науковий термін – синдром придбаної безпорадності (learned helplessness).
Можливо, я перебільшую, але мені здається, споживання новин як мінімум частково впливає на поширення депресій в світі. Якщо накласти все на вісь часу, можна побачити, що початок зростання депресій майже ідеально збігається з розквітом мас-медіа. Можливо, це збіг, а можливо -постійні згадки про пожежі, повені і втрати (навіть якщо вони відбуваються десь далеко) безпосередньо впливають на зростання кількості нещасних людей.

Причина №14: Новини створюють ілюзію турботи
Кетлін Норріс (незважаючи на те, що я не поділяю більшість її ідей) якось сказала: «Нам може бути і хочеться відчувати себе причетними, коли наш погляд ковзає від оновлень до іншої, на екрані репортаж про зірку NBA, а внизу біжать котировки акцій. Але безперервна бомбардування словами і зображеннями робить нас нездатними до турботи ».
Новини огортають нас теплим почуттям єднання з усією планетою. Ми всі – громадяни світу. Ми всі з’єднані. Наша планета – це глобальне село. Ми співаємо «We Are the World» і махаємо маленькими вогниками запальничок в ідеальній гармонії з тисячі людей навколо. Це дарує нам світиться затишне відчуття, яке створює ілюзію турботи, але ні до чого не веде. Ця красива картинка братства всього живого схожа на величезну химеру.
Справа в тому, що новини не роблять нас ближчими один до одного. Ми стаємо ближче, коли взаємодіємо особисто.

Причина №15: Новини вбивають креативність
Речі, про які ми всі знаємо, обмежують нашу творчість. Це одна з причин, по якій письменники, математики, композитори і підприємці створюють найбільш креативні роботи будучи молодими. Їх мізки насолоджуються простором і свободою, яка змушує їх придумувати нові ідеї.
Я не знаю жодного по-справжньому творчої людини, який був би при цьому інформаційним наркоманом, а не письменником, композитором, математиком, лікарем, вченим, музикантом, дизайнером, архітектором або художником. З іншого боку, я знаю досить багато умів, позбавлених креативу, які поглинають новини як наркотики.
Негативний ефект для креативності може пояснюватися ще більш простим фактором, який ми обговорювали раніше, – відволіканням. Я просто не можу собі уявити, як придумати нову ідею, постійно відволікаючись на новини?
Якщо ви шукаєте нові рішення – не читайте новини.

Що робити
Не читайте новини. Взагалі. Ідіть в повну зав’язку. Зробіть новини максимально недосяжними. Видаліть всі новинні програми з телефону. Продайте телевізор. Скасуйте підписку на новини. Не торкайтеся до газет і журналів в аеропортах і на вокзалах. Не встановлюйте новинні сайти на сторінці за замовчуванням. Нехай це буде сторінка, яка ніколи не змінюється. Чим більше стабільності, тим краще. Видаліть всі новинні сайти з закладок. Всі віджети і додатки з настільного комп’ютера.
Якщо вам хочеться зберегти ілюзію і не пропустити «щось важливе», я рекомендую читати сторінку-резюме в журналі Economist. Але не витрачайте на це більше 5-ти хвилин.
Читайте журнали і книги, які пояснюють як влаштований світ – Science, Nature, The New Yorker, The Atlantic Monthly. Читайте журнали, які з’єднують точки і не бояться пояснювати складність нашого світу або просто розважають нас. Світ складний, з цим нічого не поробиш. Тому, вам потрібно читати довгі статті і книги, які відображають в собі цю складність.
Спробуйте читати по книзі в тиждень. Краще дві або три. Добре, якщо це буде історія, біологія, психологія. Читаючи, ви будете розуміти як влаштований світ. Краще глибше, ніж ширше. Вибирайте матеріал, який дійсно вам цікавий. Насолоджуйтесь читанням. Перший тиждень буде найважчим. Рішення не перевіряти новини вимагає дисципліни. Ви боретеся з вбудованими в ваш мозок механізмами.
На початку ви будете почувати себе не в своїй тарілці, можливо навіть соціально ізольованими. Кожен день у вас буде спокуса перейти на новинний сайт. Не робіть цього. Ви в зав’язці. Проживіть 30 днів без новин. Після закінчення місяця ставлення до новин буде легшим.
Ви виявите, що у вас стало більше вільного часу, більше концентрації і більше розуміння світу. Через деякий час ви зрозумієте, що навіть незважаючи на ваше новинне самітництво, ви не пропустили і не пропустіть жодного важливого факту. Якщо якась інформація дійсно важлива для вашої професії, вашій компанії, сім’ї або спільноти, ви почуєте її. Від друзів, від тещі – від кого завгодно, з ким ви спілкуєтеся. При зустрічі з друзями питайте, що важливого відбувається в світі. Це відмінний спосіб почати розмову. Хоча найчастіше ви будете чути у відповідь, що нічого важливого не відбувається.
Ви боїтеся стати відлюдником через свого позановиного існування? Ну, ви напевно не будете знати про те, що Ліндсі Лохан потрапила до в’язниці, але зате у вас будуть більш інтелектуальні факти, щоб поділитися з друзями. Ви можете розповісти про культурне значення їжі, яку ви їсте, чи про відкриття екзо планет. Люди це оцінять.

Гарні новини
Суспільству потрібні журналісти. Але трохи інші.
Дослідницька журналістика важлива для будь-якого суспільства. Нам потрібно більше хардкор-журналістів, розкопують значущі історії. Нам потрібні звіти, які контролюють наше суспільство і відкривають правду. Найкращий приклад – Уотергейт. Але важливі розслідування необов’язково повинні приходити у вигляді новин. Часто терміновість не так важлива.
Довгі статті в журналах і книги – це чудовий майданчик для дискусій і журналістики розслідувань. І оскільки ви відмовилися від читання новин, у вас тепер буде час все це прочитати.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *